Na naši šoli smo v ponedeljek, 26. septembra 2016, počastili evropski dan jezikov. Z učenci šestih, sedmih in osmih razredov smo se lotili projekta, s katerim smo učitelji učencem želeli predstaviti potrebo po učenju tujih jezikov, izvor jezikov, medsebojno povezanost različnih (evropskih) jezikov, bogastvo slovenskih narečij in nekatere jezikovne igre.
Na pobudo Sveta Evrope od leta 2001 vsako leto 26. septembra praznujemo evropski dan jezikov. Na ta dan se po vsej Evropi odvija vrsta dogodkov: dejavnosti za otroke in z otroki, televizijske in radijske oddaje, jezikovni pouk in konference. Po vsej Evropi se 800 milijonov Evropejcev, ki živijo v 47 državah članicah Sveta Evrope, spodbuja k učenju več jezikov v katerikoli starosti – v šoli ali izven nje. Svet Evrope po vsej Evropi spodbuja večjezičnost v prepričanju, da jezikovna raznolikost predstavlja pomembno orodje za doseganje boljšega medkulturnega razumevanja in hkrati predstavlja ključno sestavino bogate kulturne dediščine naše celine.
Na naši šoli smo organizirali več dejavnosti.
- razred
- Učenci so se seznanili s pomenom evropskega dneva jezikov in s potekom dejavnosti.
- Izdelali so igralne karte črni Peter in jih opremili s tujimi izrazi za poimenovanje upodobljenih živali.
- Naučili so se iskati izraze za živali v slovarjih.
- Skupinsko so izdelali plakat s sporočilom evropskega dneva jezikov.
- razred
- Učenci so se seznanili s pomenom evropskega dneva jezikov in s potekom dejavnosti.
- Spoznali so, da so se nekateri jeziki razvili iz skupnega prajezika indoevropščine. Spoznali so tudi evropske jezikovne družine.
- Naučili so se peti pesmi v različnih evropskih jezikih.
- Spoznali so dežele in jezike, ki se govorijo v posamezni evropski državi.
- Seznanili so se z idiomi z živalmi v angleščini, jih sestavili s pomočjo sličic ter jih povezali s slovenskimi ustreznicami. Seznanili so se tudi z njihovim izvorom.
- Skupinsko so izdelali plakat s sporočilom evropskega dneva jezikov.
- razred
- Učenci so se seznanili s pomenom evropskega dneva jezikov in s potekom dejavnosti.
- Spoznali so, da so se nekateri jeziki razvili iz skupnega prajezika indoevropščine. Spoznali so tudi jezikovne družine današnjih evropskih jezikov.
- Igrali so različne jezikovne igre v angleščini in poglabljali ter razširjali besedišče.
- Pogovarjali so se in razmišljali o problemu brezdomstva in izmenjevali mnenja o tem.
- Poslušali so pesem in poiskali ključne informacije o njej. Odgovorili so na vprašanja v zvezi s pesmijo in dokazali razumevanje njenega besedila. Angleško popevko so se tudi naučili.
- Učenci so pripravili nabor svojih narečnih besed in jih prevedli v slovenski knjižni jezik ter izdelali priročni slovar narečnih besed.
Kulturni dan v počastitev evropskega dneva jezikov sva pripravila Danijela Koprivšek in Andrej Hromin.